Partnerstvom za bolju klimu

Projekat ASSET (Assistance for Skilled Environmental Teaching) kreiran je sa ciljem da unapredi veštine nastavnika u klimatskom obrazovanju i podrži ih da unaprede ekološku svest i osnovne kompetencije svojih učenika. ASSET je projekt iz programa Erasmus + i traje 20 meseci, od 01. decembra 2023. godine do 30. jula 2025.godine te je okupio je predstavnike iz 7 država, od toga 3 osnovne škole I 4 ekspertske organizacije.

Osnovne škole koje učestvuju u projektu su: Osnovna škola “Ljudovit Stur” iz Kisača kod Novog Sada, (Srbija), Konak Şehit Ömer Halisdemir Bilim ve Sanat Merkezi iz Izmira (Turska) I Osnovna škola “Djuro Pilar” iz Slavonskog Broda (Hrvatska). Ekspertske organizacije su: Instituto de Ecología Litoral iz Alikantea (Španija) I oni su ujedno i koordinator projekta. Ostali timovi su: IMRO-DDKK Környezetvédelmi Nonprofit Kft, Nagykanizsa (Madjarska), Climate and Environmental Association Europe, Brisel (Belgija) i Focus Eco Centar, Tirgu Mureš (Rumunija).

Materijali koje će tim pripremati kao IO1 I IO2 (intelektualni rezultati projekta) povezuju sedam tema: poljoprivreda i hrana, cirkularna ekonomija,energetska efikasnost u gradovima i domaćinstvima, vodoprivreda, degradacija zemljišta i krčenje šuma, pretnje okeanima i zagađenje vazduha. Teme ćemo obraditi i interdisciplinarno i kao pristup adaptaciji na klimatske promene predočiti školama ali i donosiocima odluka. Činjenica je da ni u jednoj od država nije u sistemu obrazovanja dovoljno uključeno ono što je najaktuelnije a to su ciljevi održivog razvoja i modeli adaptacije klimatskim promenama.

Prvi, kick off sastanak organizovan je u Alicanteu u Španiji, početkom marta 2024. godine. Naši domaćini i ujedno koordinatori Fundación de la Comunitat Valenciana Instituto de Ecología Litoral su se baš potrudili da se dobro osećamo. Oni su inače veoma predani brizi o moru, u blizini Alikantea je i prvo morsko zaštićeno dobro u Španiji o čemu vode brigu, rade dosta na edukaciji dece i odraslih. Veoma su posvećeni i ovom projektu.

Мини календар

октобар 2024